Menu Close

Mokome mažuosius tinkamai valyti dantukus

Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų metų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių, dantų ėduonies sukeltų problemų turi jau 94 proc. šios amžiaus grupės vaikų.

Jau trečius metus iš eilės Jonavos visuomenės sveikatos biuras visose ikimokyklinėse ir priešmokyklinėse ugdymo grupėse vykdo programą, skirtą 3-7 metų amžiaus vaikų burnos higienos įgūdžiams lavinti, kuri finansuojama iš Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.

Programos tikslas – pasiekti, kad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse vaikai išmoktų taisyklingai valytis dantis, darytų tai motyvuotai ir kokybiškai.

Sveika burnos ertmė ne tik užtikrina gyvenimo kokybę, bet ir apsaugo nuo daugelio ligų. Labai svarbu vaikus nuo pat mažų dienų mokyti tinkamos burnos higienos įpročių ir įgūdžių. Nors vaikai bando patys valytis dantukus, tačiau jų motoriniai įgūdžiai, dantų valymo technika dar nėra pakankamai gera, kad tai padarytų kokybiškai.

Įgyvendindami minėtą programą, 3-7 metų amžiaus vaikučiams vykdomi reguliarūs tęstiniai taisyklingos burnos higienos ugdymo užsiėmimai, kurių metu naudojami dantų šepetėliai, pasitelkiami smėlio laikrodžiai siekiant įtvirtinti dantų valymo proceso tinkamą laiko trukmę. Naudojami plakatų ir lipdukų komplektai, skirti vaikų burnos higienos savikontrolei – atlikęs dantukų valymą, vaikas užklijuoja atitinkamus lipdukus.

Per pirmus burnos higienos priežiūros užsiėmimus, vaikučiai ne tik įgauna žinių kaip prižiūrėti dantukus, bet ir kartu su visuomenės sveikatos specialistu bei grupės ar klasės vadovu mokosi teisingos valymo technikos ir judesių. Tam, kad dantys būtų kokybiškai išvalyti, rekomenduojami tam tikri judesiai dantų šepetėliu, užtikrinantys apnašų pašalinimą nežalojant dantenų. Įrodyta, kad dantų šepetėliu reikia atlikti sukamuosius ar šluojamuosius judesius. Norint juos teisingai atlikti, svarbu ne tik tinkamos priemonės, bet ir išlavinta vaiko smulkioji motorika.

Svarbu, kad nuo pat mažumės būtų formuojami teisingi dantukų priežiūros įgūdžiai, nes tik tada išsaugosime ne tik juos, bet ir bendrą vaiko gyvenimo kokybę. Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu.

Skip to content