Menu Close

Apsaugokime mergaites nuo gimdos kaklelio vėžio!

Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos. Lietuvoje nuo šios infekcijos 11 metų mergaitės pradėtos nemokamai skiepyti 2016 m. rugsėjo mėnesį.

Nors vakcinos ir yra laikomos saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų, lyginant 2021 m. su 2020 m. Kauno apskrityje, kaip ir Lietuvoje, ženkliai sumažėjo vaikų skiepijimo apimtys beveik visomis vakcinomis, ne išimtis ir ŽPV vakcina. Nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos Kauno apskrityje 12 m. mergaičių 2021 m. buvo paskiepyta 61,1 proc., o tuo tarpu 2020 m. 64,5 proc. Lietuvoje 2020 m. 67,57 proc., o 2021 m. 66,33 proc.

Lietuvoje kasmet apie 450 moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, iš kurių pusė miršta nuo jo. Skiepijant ŽPV vakcinomis, devynios iš dešimties moterų apsaugomos nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų atsiradimo, daugiau kaip septynios iš dešimties moterų išvengia gimdos kaklelio vėžio. ŽPV vakcinos sukūrimas laikomas labai svarbiu įvykiu pasaulyje ir tai yra naujas etapas vėžio profilaktikoje.

Įgyvendinant Nacionalinę imunoprofilaktikos programą, Lietuvoje mergaitės yra skiepijamos dvivalente Cervarix vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso tipų. Vakcinacijos schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėnesių pertrauka. Didžiausias vakcinos efektyvumas pasiekiamas, jei skiepijamos mergaitės, dar neturėjusios lytinių santykių.

Tėvai ar globėjai, pageidaujantys paskiepyti nuo ŽPV infekcijos 11 metų mergaites turi kreiptis į šeimos gydytoją. Vyresnėms mergaitėms, kurios dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepytos, sudaromas individualus skiepijimo planas. Atkreipiame dėmesį, kad nuo 15 metų mergaitėms ŽPV vakcinos skiepijimo schemą sudaro trys vakcinos dozės, iš kurių – dvi dozės atliekamos valstybės lėšomis, o trečioji vakcinos dozė turės būti apmokama paciento lėšomis.

ŽPV infekcija plinta visų rūšių lytinių santykių metu. Užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70–80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį.

Dėl nemokamos vakcinacijos nuo ŽPV infekcijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Jei galime mergaites apsaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio, tai ir apsaugokime.

 

 

Skip to content